از بین بردن جای زخم و بخیه

از بین بردن جای زخم و بخیه


زخم ها، برش ها و بخیه هایی که در بدن و در سطح پوست ایجاد می شوند گاهی می توانند تا مدت ها بر روی پوست اثراتی از خود بر جای بگذارند که گاهی این اثرات ماندگار خواهند بود. برای از بین بردن جای زخم و بخیه می توان هم از شیوه های کاملاً پزشکی و فوری مانند دارو و لیزر استفاده کرد و هم درمان های خانگی. هر دو راه می تواند در جای خود مفید واقع شود.

برخی زخم ها کاملاً سطحی هستند یعنی آن دسته از زخم هایی که در قسمت بالایی و «اپیدرم» پوست ایجاد می شوند، در مدت بسیار کوتاهی درمان و جای آنها نیز محو می شود چون خراش و زخمی عمقی نبوده است. گاهی نیز برخی زخم ها عمیق بوده و به سطح و لایۀ میانی پوست یعنی «درم» می رسند که در چنین شرایطی نه تنها پوست، بلکه چربی ها و عضلات نیز آسیب می بینند. در این مواقع از بخیه برای درمان و بهبود زخم استفاده می شود که قاعدتاً پس از بهبودی، جای آن باقی خواهد ماند. در این شرایط برای از بین بردن جای زخم و بخیه می توان راهکارهای مفیدی را انتخاب و با توجه به نیاز از آنها استفاده کرد.


راه های از بین بردن جای زخم و بخیه

برای از بین بردن جای زخم و بخیه می توان از چندین شیوه استفاده کرد:

استفاده از داروها و پمادها: برخی داروها و پمادهای مالیدنی مانند «پماد زینک اکساید» می توانند پس از مالیدن به صورت موضعی بر روی جای زخم یا بخیه، با نرم تر کردن و تسریع در فرآیند بهبودی، آنها را محو کنند.

تزریق PRP برای دیابتی ها و بیماران عروقی: برخی مواقع افراد دیابتی و عروقی نیز به دلیل بیماری خود دچار باقی ماندن جای زخم و بخیه می شوند که می توان این علائم را با تزریق PRP از روی پوست رفع کرد.

استفاده از لیزرهای فراکشنال غیرزخم کننده: تجربه ثابت کرده است که می توان برای بهبودی و از بین بردن جای زخم و بخیه از لیزرهای فراکشنال غیرزخم کننده، بهترین استفاده را برده و نتایج مطلوبی به دست آورد.

Skin, Wound_and_suture