طب سنتی

طب سنتی


طب سنتی همانگونه که از نامش پیداست به آن دسته از طبابت و درمان بیماری ها گفته می شود که در آن از روش ها و داروهای سنتی و گیاهی برای درمان انواع امراض و دردها استفاده می کنند. این نوع از طبابت در دنیای امروز کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و بیشتر افراد در زمان بیماری تمایل به مراجعه به پزشکان و استفاده از داروهای مختلف مرسوم و شیمیایی دارند زیرا هم استفاده از آنها راحت تر بوده و هم مدت درمان با آنها بسیار کوتاه تر می باشد.


در طب سنتی درمان بیماری ها با توجه به علوم و تجربیاتی که به مرور از گذشته تا به امروز به دست آمده انجام می شود به گونه ای که تقریباً برای درمان هر درد و بیماری، نوعی درمان سنتی و گیاهی وجود دارد. در این نوع طبابت، از داروهای بسیار متنوع گیاهی برای درمان استفاده می شود که در بیشتر موارد مؤثر و کارساز است. امروزه با توجه به پیشرفت اعجاب آور علم پزشکی در تمامی زمینه ها، هنوز هم هستند افرادی که تمایل و اعتقاد راسخ به استفاده از داروهای گیاهی و طب قدیمی و سنتی دارند، از نظر آنها، این بهترین و بدون عارضه ترین راه درمان بیماریهاست.متداول ترین گیاهان دارویی و سنتی


شاید بتوان زردچوبه را در دسترس ترین داروی گیاهی و سنتی ذکر کرد که در هر خانه ای وجود داشته و دارای خواصی مانند تسکین دهندگی و ضد التهاب می باشد.


داروی گیاهی بعدی نعنا می باشد که دارای خواصی مانند کاهش گاز معده، شل کردن عضلات صاف دستگاه گوارش، اثر ضد اسپاسم و همچنین افزایش صفرا می باشد.
طب سنتی در سایر کشورها و تمدن ها:


در گذشته های بسیار دور تنها 2 تمدن بزرگ و قدرتمند وجود داشتند که در آنها از طب و داروهای سنتی و گیاهی برای درمان بیماری ها به صورت بسیار گسترده ای استفاده می شد: تمدن ایران و تمدن چین. البته هندی ها هم در مقایسه با این دو تمدن به وفور از داروهای گیاهی و طب سنتی برای درمان بیماری ها استفاده کرده و می کنند. 


در تمدن ایران و چین آنچنان پیشرفت های وسیعی در این زمینه به دست آمده بود که بیشتر امپراطوری ها و شاهان و درباریان، مخزن و انباری داشتند که در آن مملو از گیاهان دارویی و داروهای گیاهی بود و دقیقاً در کنار همین مخازن، محل استقرار پزشکان و اطباء سنتی بود که چیره دست ترین در جهان آن روز بودند و با طب سنتی به خوبی به درمان بیماری ها می پرداختند.

Herbal_Medicines, Practica