درمان زخم دیابت

درمان زخم دیابت


دیابت یکی از بیماری های سخت و بسیار پیش رونده می باشد که اگر به موقع تشخیص و مورد درمان قرار نگیرد، به تدریج اما به سرعت فرد را دچار معضلات و عوارض بسیار سختی خواهد کرد که برخی از آنها به هیچ عنوان قابل جبران نیست. یکی از عوارض های بیماری دیابت، زخم دیابت است که باید در پی راه حل درمان زخم دیابت بود.


درمان زخم دیابت می بایستی زیر نظر پزشک متخصص و در کنترل شده ترین شرایط انجام گردد چون احتمال عفونی شدن زخم ها و بدخیم شدن مشکل وجود دارد. افراد دیابتی نمی توانند مثل سایر افراد عادی، پس از زخم شدن هر نقطه از بدن خود، به ویژه پاها، بی تفاوت از کنار آن رد شوند بلکه باید به دقت مراقب بهبودی و کنترل کردن زخم خود باشند.


چه بسیار افرادی که دارای دیابت بودند و فقط به خاطر یک تاول کوچک در پاهای خود، متأسفانه ناچار به قطع انگشت خود شدند. پس نباید زخم های دیابتی را دست کم گرفت و به شدت باید نسبت به کوچکترین آسیبی حتی تاولی که توسط کفش های نامناسب ایجاد می شود مراقب بود و پیگیری کرد.در صورت بروز زخم دیابتی چه باید کرد؟


یکی از دغدغه های اساسی بسیاری از افراد دیابتی و همچنین اطرافیان آنها این است که اگر دچار زخم دیابتی در هر نقطه ای بدن شدیم، چگونه باید درمان زخم دیابت کرد؟ این مهم ترین سؤال این افراد در مشاوره ها و همچنین مراجعه به پزشکان متخصص است.


بهترین و مطمئن ترین راه ها برای کنترل و درمان زخم دیابت این شیوه ها می باشند:


اولین و مهم ترین کاری که پس از دیدن هر نوع زخمی در فرد دیابتی باید کرد این است که حتماً باید به پزشک مراجعه کرد.


بسبار بیشتر از گذشته، قند خون خود را کنترل کنید.


حتماً زخم را به صورت مرتب با آب و صابون بشویید و پس از شستشو، خوب خشک کنید.


اگر طبق دستور پزشک باید پس از خشک کردن زخم، پمادهای آنتی بیوتیک مصرف کنید حتماً این کار را انجام دهید تا زخمتان عفونی نشود.


اگر زخم دیابتی در پای شماست، به هیچ عنوان از کفش نامناسب قبلی خود استفاده نکنید.


حتماً با توجه به دستور پزشک پس از شستشو و خشک کردن زخم و برای درمان زخم دیابت از گاز استریل و پانسمان برای پوشاندن زخم های دیابتی استفاده کنید تا عوامل خارجی باعث عفونت نشوند.


حتماً پانسمان خود را روزانه به صورت مرتب عوض کنید.


Diabetes, Subcutaneous_Wound_Treatment, Wound